Montaż płyt gipsowo - kartonowych

Montaż Płyt Gipsowo – Kartonowych

Montaż płyt gipsowo – kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe, czyli tzw. suche tynki, składają się z gipsu oklejonego kartonem. W ich skład wchodzą wyłącznie naturalne materiały, a więc są materiałem ekologicznym, pozbawionym substancji chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego lub na zdrowie mieszkańców. W pomieszczeniach, w których zastosowano płyty G-K, tworzy się korzystny mikroklimat, gdyż gips jest produktem, który posiada zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci oraz oddawania jej, gdy powietrze ulegnie wysuszeniu. Stosując płyty gipsowo-kartonowe o właściwościach ognioodpornych możemy w łatwy sposób uzyskać przegrody o wysokiej odporności przeciw pożarowej. Ich charakterystyczna cecha sprawia jednocześnie, że są one materiałem, spełniającym normy budowlane dotyczące ochrony przed hałasem.

Czym są płyty gipsowo – kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe są bardzo popularnym i często stosowanym materiałem budowlanym. Sucha zabudowa płytami gipsowo-kartonowymi ścian i sufitów jest tania, szybka i wygodna, a wykończenie jest bardzo estetyczne i efektowne, dlatego coraz częściej rezygnuje się z czasochłonnego tradycyjnego tynku ścian na rzecz zabudowy G-K.

 

Usługi w zakresie montażu płyt gipsowo-kartonowych , zabudowa poddasza – Łazienka

Na rynku są dostępne także płyty z elastycznym rdzeniem i powierzchnią pokrytą włókniną – wyjątkowo plastyczne; można je dowolnie kształtować, na przykład tworząc powierzchnie łukowe – bardzo trudne do uzyskania w przypadku tynków tradycyjnych. Stosując zabudowę z płyt regipsowych możemy łatwo zabudować elementy konstrukcyjne tworząc przy okazji ciekawe aranżacje wnętrz. Należy również nadmienić, że przy wykonaniu okładzin z płyt G-K eliminujemy konieczność wykonywania kosztownych gładzi gipsowych, gdyż szpachlujemy jedynie połączenia a technologia ta gwarantuje nam efekt idealnie gładkich ścian i sufitów.

Płyty gipsowo – kartonowe to duża mobilność

Kolejnym atutem tej technologii jest duża mobilność przestrzeni którą mamy do zagospodarowania poprzez stosunkowo szybki i tani demontaż ścian możemy dowolnie zmieniać wielkość i przeznaczenie pomieszczeń co znacznie zwiększa funkcjonalność powierzchni, którą mamy do dyspozycji. Zabudowa ściany i sufitów płytami na profilach to doskonała okazja, aby wykonać izolację termiczną co w przyszłości znacznie obniży koszty ogrzewania a jednocześnie stworzy nam doskonałą izolację akustyczną pomieszczenia.

Niska waga konstrukcji

Kolejną zaletą technologii suchej zabudowy jest ich niewielka masa zarówno samej konstrukcji ja i płyt, która nie obciąża stropu niższych kondygnacji. Również przy modernizacji instalacji sanitarnej i elektrycznej świetnie sprawdzają się zabudowy G-K tworząc nam możliwość łatwego montażu rur, stelaży pod armaturę sanitarną jak i przewodów elektrycznych bez potrzeby drążenia ścian również w miejscach gdzie przeprowadzenie instalacji jest nie możliwe bo napotykamy na elementy konstrukcyjne, których nie możemy naruszyć lub gdy przewody mają dużą średnicę (kanalizacja, wentylacja, rekuperacja, kanały technologiczne).

Profesjonalny montaż płyt gipsowo – kartonowych

Jednak na pozór łatwe do zastosowania rozwiązanie budowlane wymaga od wykonawcy ściśle określonych zasad montażu jak i użycia materiałów o odpowiednich parametrach. Zaczynając od dobrania odpowiednich profili, wkrętów, płyt, gipsu na połączenia (zaprawa zbrojona, masa do spoinowania, gładź szpachlowa) poprzez poprawny montaż konstrukcji, izolacji (folia, wełna mineralna), płyt, taśmy antyrysowej. Sensownym rozwiązaniem jest zlecenie prac profesjonalnym firmom budowlano-remontowym z doświadczeniem, co będzie procentowało przy eksplantacji pomieszczeń poprzez aspekt estetyczny, a przez poprawne wykonanie izolacji także finansowy (redukcja kosztów ogrzewania).